SEO Nedir

SEO Nedir?

Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşturulan SEO kısaca bir web sitesinin başta google olmak üzere arama motorlarının arama sonuçlarında listelemek için istediği standartlara getirilmesi işlemlerinin bütünüdür diyebiliriz. Bu doğru bir tanımlamadır.

Zira zaten Search Engine Optimization Türkçe tanımı ile Arama Motoru Optimizasyonu ifadesinin açılımına dikkat ederseniz orada tüm işlemlerin arama motorlarının merkezinde geçtiğini görebilirsiniz.

SEO Nedir sorusunu kısa ve net bir biçimde cevapladıktan sonra daha fazla detaya girebiliriz artık. Bu aşamada arama motorlarının web siteleri için istediği dahası zorunlu kıldığı ve adeta “eğer bu şartları yerine getirmezsen benim arama listemde listelenip sıralamalarda çıkman mümkün değil” dediği şartlar nedir onlara bakalım.

Siteniz Google Standartlarına Uygun Olmalı

Burada temel olarak google arama motorunu baz almamız google ‘ın arama motoru alanında sektörün lider markası olmasından dolayıdır. Ayrıca bu standartlar yandex, bing ve diğer arama motorları içinde geçerli olan standartlardır.Peki Google Arama Motoru Standartları Nelerdir? Şimdi bunlara bakalım;

Site Haritası

Google sitenizi oluşturduktan hemen sonra bir site haritası göndermenizi ister. Zira site haritası siteniz ve sayfaları hakkında arama motorlarının bilgi edinmesini sağlayan bir bilgi sayfasıdır.Google sitenizdeki sayfalar hakkında tüm bilgilere gönderdiğiniz site haritası yardımıyla ulaşır ve bunları arama ağına dahil eder. Bu bilgiler arasında örneğin sitenizin güncelleme zaman aralığı, son güncelleme tarihi, dil tanımlamaları, medya içerikleri gibi veriler yer alır.

Robot.txt Dosyası

Site haritasından sonraki aşama sitenizle ilgili bir robot.txt dosyası oluşturup bunu google ‘a bildirmektir. “Robots.txt” dosyası, google başta olmak üzere tüm arama motorları için sitenizin hangi bölümlerini tarayıp hangi bölümlerini taramayacağı göz ardı edeceği bilgisini verir.Kök dizine eklediğiniz robot.txt dosyası ile siz arama motorlarından “bak şimdi şu sayfayı tara ama şu sayfayı örneğin arşiv sayfasını ve admin panel sayfasını tarama. Bu sayfaları arama sonuçlarında gösterme yok say” şeklinde bir istekte bulunmuş olursunuz.

Google Botlarının Siteyi Görmesi ve Taraması

Bu aşamada web sitenizi herhangi bir ziyaretçinin nasıl görmesini istiyorsanız google botlarınında aynı şekilde görmesi için izin vermeniz gerekmekte. Ki sitenize taramak ve indexleme yapmak için gelen google botları herhangi bir engelleme ile karşılaşmadan sitenizi her açıdan görebilsin ve sorunsuz bir indexleme işlemi söz konusu olabilsin.Bu açıdan web sitenizin resim dosyaları, javascript dosyaları ve css dosyaları google botları için erişilebilir olmalıdır. Bu bölümlerin robot.txt dosyanızda engellenmemiş olmasına özellikle dikkat edin. Aksi takdirde google dizinine eklenmede sorun yaşamanız olasıdır.Siteniz herşeyi ile hazır olduktan sonra sonra sitenizin dizinde indexlenmesi için Google Botları Siteye Çağırma işlemi yapmak isteyebilirsiniz. Bu işlemden önce mutlaka robot.txt dosyanızı kontrol edip yukarıda belirttiğimiz dosyalara izin verdiğinizden emin olun.

Sitenizde Title ( Başlık ) Kullanımı

Google standartlarından biride sitenizin her sayfasında o sayfaya özel ve o sayfayı tam olarak tanıtan başlıklar yani title etiketleri kullanmanızdır. Title Etiketleri gerek arama motorlarına gerekse sitenizin ziyaretçilerine ulaştıkları sayfanın konusu hakkında bilgi veren metinlerdir.Başlıksız yani title etiketi olmayan yada başlıkla sayfa içeriği arasında tutarsızlık olan sitelerin başta google olmak üzere arama motorlarından ceza alması, listelemelerde alt sıralara düşürmesi kaçınılmaz olabilir. Bu tür bir durumla karşılaşmamak için web sitenizin tüm sayfaları standartlara uygun olmalı.

Sitenizde Açıklama ( Description ) Kullanımı

Web sitenizin sayfalarında açıklama yani description etiketi kullanmalısınız. Bu sayede başta Google olmak üzere arama motorlarına sitenizin sayfalarının içeriği hakkında özet bilgi sunmuş olursunuz. Bu asla göz ardı edilmemesi gereken oldukça gerekli bir kuraldır.Web sayfasının açıklama etiketi içeriğinizle ilgili birkaç satırlık bir cümle şeklinde olabilir. Amaç sayfadaki içeriğin özetini teşkil etmesidir. Örneğin google arama motoru sitenizin her sayfasına ayrı ayrı özel olarak hazırlanmış açıklama yani description etiketlerini sitenizdeki içerik hakkında bilgi alabileceği bir özet bilgi şeklinde algılar. Bu yüzden yukarıdada belirttiğimiz üzere çok önemli bir google standardıdır.

Sitenizde H Etiketleri Kullanımı

Web Sitenizdeki içerikleri başlıklar halinde hazırlayın. Bu başlıklar sırasıyla H1, H2, H3 şeklinde bir hiyerarşi içinde ve anlam bütünlüğü halinde içeriğinizde yer alsın. İçeriğinizi bu şekilde oluşturmak gerek arama motorları açısından gerek sitenize gelen ziyaretçiler açısından oldukça yüksek oranda bir kalite puanı sebebi olacaktır.

Siteniz Kullanıcılar ve Arama Motorları Tarafından Rahatça Gezilebilir Olsun.

Bu çok önemli. Sitenize gelen bir kullanıcı yada arama motoru robotu web sitenizde karmaşık linkler arasında kaybolmasın. Sitenizin ana sayfasında mutlaka düzenli bir linkleme ve menü yapısı olmalı.Gerek arama motoru robotu, gerekse sitenizi ziyaret eden arama motoru robotu örneğin sitenizde iletişim menüsü linkini yada sayfasını bulamadığı takdirde bu siteniz için oldukça zararlı bir durum ortaya çıkaracaktır.Sitenizde tüm sayfalar ve bu sayfaları birbirine bağlayan menü ve linkler eksiksiz olmalı. Site anasayfasında bir kullanıcı veya arama motoru robotu problemsiz olarak gezinti yapabilip, sayfadan sayfaya geçiş yapabilmeli. Bu kapsamda bir site haritası mutlaka sitenizde bulunmalı.

Web Sitenizde Karmaşık URL Yapısından Uzak Durun

URL sitenizin ve diğer sayfalarınızın internet adresidir. Bu adres yapıları ne kadar karmaşadan uzak ve sade olursa o kadar kullanıcı ve arama motoru dostu olur.Şunu akılcı bir ipucu olarak değerlendirin. Sitenizdeki bir kullanıcı bulunduğu sayfanın URL sine bakarak hangi sayfada hangi konuda olduğunu net olarak anlayabilmeli. Bu hem ziyaretçiler ve hemde arama motorları açısından oldukça önemli bir kriter.Web sitenizin sayfa geçişlerinde kesinlikle kafa karıştıran gereksiz parametrelerle dolu URL ler kullanmamalısınız. Aynı şekilde çok kısa kalan, sayfanın adından ziyade sadece sayfa.html, sayfa2.html şeklinde devam eden, sayfa hakkında bilgi vermeyen amatör yapılarda kullanmamalısınız.

Olmazsa Olmaz Kural Kaliteli ve Özgün İçerik

Özgün ve kaliteli içerik başta google olmak üzere diğer tüm arama motorlarınında çok büyük önem verdiği bir kriter. Bu kriter sitenizi ziyaretçilerinizin gözünde kaliteli bir site konumuna yükselttiği gibi aynı şekilde arama motorları açısındanda oldukça saygın bir duruma gelirsiniz.Dahası içeriğinizin kalitesinden dolayı kullanıcılarınızın söz konusu içeriğinizi sosyal medyada paylaşması, diğer web site sahiplerinin sitenizi kaynak göstererek içeriğinizi kendi web sitesinde yayınlaması sizi arama motorları gözünde oldukça iyi konumlara taşıyacaktır.